• +90 (312) 434 51 83
  • [javascript protected email address]

Vakfımız

Ankara Kuruluş Tarihi: 12.12.1988 
V.G.M.Merkezi Sicil Defterine Tescil Sıra Numarası: 1923 

Kısa adı YOYAV olan Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı 12 Aralık 1988 tarihinde kuruldu. Kurulduğu günden bu yana ülke ve insanlığa hizmet yolunda ciddi ve verimli adımlar atan bu vakıf, yoksulluk ve cehaletle mücadeleyi gaye edinmiştir.

Bu gayeyi gerçekleştirmek için didinmiş durmuş ve imkânlarının elverdiği oranda amaçları doğrultusunda çok ve çeşitli hizmetlerde bulunarak bugüne gelmiştir. Geride bıraktığı yıllar içinde birçok başarılı hizmete damgasını vurmuştur. Günler birbirini kovalamış, verimli çalışmalar sürdürülmüş, etkinlikler birbirini izlemiş, gerçekleştirilen hizmetler halk tarafından hissedilir ve görülür olmuştur.

Böylece amaca doğru adım adım ilerleyen YOYAV, gelişip genişlemiş kabuğuna sığmaz olmuştur. “iki günü eşit olanın aldanmış olduğu”nu ifade eden İslami ilkeyi sürekli göz önünde bulundurarak, her geçen günün bir öncekine oranla daha çok etkinlik ve daha fazla hizmete sahne olmasının icabına inanarak, düşünce ve davranışlarını o doğrultuda yönlendirme cihetine gitmiştir. Bir çalışmayı bitirmeden diğer çalışmaların plan ve programını yapmıştır. Çalışmada çabayı, işte ihlâsı, davranışta doğruluğu ve hizmette hızı ön planda bulundurarak kısa bir sürede geniş bir kitleye sesini duyurmuş, gücünü göstermiş ve başta başkentliler olmak üzere birçok insanın takdirini toplamıştır.

Adı anılır, hatırı sayılır ve hizmetinden söz edilir olmuştur. İmkân ve mekânları sınırlı olmakla beraber, gayret ve hizmetleri, kardeş Türk Cumhuriyetlerinden yurdumuza gelen fakir öğrencilere ulaşacak kadar geniş ve kapsamlı olmuştur. Gayrette kusur ve hizmette sınır tanımayan bir anlayış ve özveri ile ileri adımlar atarak çağı yakalamanın ve çağdaş vakıfçılığın örnek çalışmalarını yapmanın çabasıyla 19. hizmet yılını geride bırakmanın bahtiyarlığına ermiştir.

Bu süre zarfında Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişlerince yapılan üç teftiş sonucunda ardı ardına üç defa takdir ve teşekkürle taltif edilmiştir. Faaliyet ve hizmetlerini ilgiyle izleyip takdir eden Vakıflar Genel Müdürlüğü, 12. Vakıf Haftası dolayısıyla YOYAV’ı sosyal yardım alanında yılın başarılı vakfı seçmiştir. Kuruluşunun 6. yılında böylesine anlamlı ve manevi değeri büyük olan bir ödüle mazhar olan YOYAV, 5 Nisan 2007 tarihinde TBMM tarafından verilen Üstün Hizmet Ödülü ile taltif edilmiştir.

Yaptıklarını yapacaklarının göstergesi olarak kabul ederek 20. yılını büyük bir şevk ve taze bir azimle kucaklamıştır. Bugüne kadar gerçekleştirilen hizmetlerin tür ve miktarını artırarak ülke ve insanımıza daha çok hizmet sunmayı hedef edinmiştir.

Devletin yanında, milletin emrinde ve hizmetinde olan YOYAV, yürütegeldiği hayri, sosyal ve kültürel faaliyetlerle on binlerce yoksul ailenin bacasını tüttürmenin ve binlerce fakir öğrencinin yüzünü güldürmenin yanında, 1993 yılında aldığı tarihi bir tararla her yıl çeşitli etkinliklerle kullanmak üzere 12 -18 Aralık tarihleri arasını Yoksullarla Dayanışma Haftası olarak ilan etmiştir.2007 yılında 15.si kutlanacak olan Yoksullarla Dayanışma Haftası üst düzey devlet büyüklerinin huzurlarıyla bazı vakıf, dernek, oda, sendika vb. sivil toplum örgütleri, belediyeler vb. kamu kuruluşlarının katılımıyla çeşitli hizmetlere sahne kılınmanın yanında yoksullukla mücadelede el ve gönül birliği yapmaya vesile kılınmaktadır.”Devlet – Millet el ele, yoksullarla mücadele” sloganıyla herkesin ve her seviyedeki herkesi bu mücadelede yer almaya davet etmektedir. Kilis’te bir şubesi bulunan YOYAV’ın Genel Merkezi Libya Caddesi No : 32/7 – 8 Ahmetler – Ankara’dır.

 
3WTURK CMS v7.0